SuperFakty.info
Co jedzą najdłużej żyjący ludzie na świecie?
Jak żyją i co jedzą ludzie żyjący najdłużej? Czy jest jakaś cudowna dieta?

Do zaskakujących wniosków można dojść, gdy się czyta doniesienia ze świata na temat sposobu odżywiania ludzi żyjących najdłużej. Dysponujemy głównie doniesieniami prasowymi, z których poznajemy często niepełną dietę a jedynie jakieś upodobania lub czego dana osoba unikała. Proszę zwrócić uwagę, że nie można na podstawie tych doniesień opracować jeden rodzaj diety, bo one sobie nawzajem przeczą. Punktów wspólnych jest niewiele, choć na upartego można kilka najczęściej powtarzających się produktów wyselekcjonować.

Zapoznając się z dietą najdłużej żyjących ludzi, weź pod uwagę, że często to, co jedzą, jest uzależnione od miejsca zamieszkania. Dieta Azjaty będzie się różniła od diety Amerykanina lub Polaka.

Agnes Fenton
Najstarsza Amerykanka (111 lat) zdradziła pewnemu portalowi, że: jeszcze do niedawna wypijała trzy piwa Miller High Life i szklankę Johnnie Walkiera dziennie. Na śniadanie jadała: kaszę, tosty z masłem, sok pomarańczowy, bekon i kiełbasę. Jej ulubione dania to także: zielona fasola, skrzydełka kurczaka i bataty.

Adele Dunlap
Adele Dunlap, która zmarła w lutym 2017 w wieku 114 lat, w ostatnich latach odżywiała się głównie owsianką. Długo jednak – wg USA Today – jadała to, co chciała, i lubiła martini. To, że ktoś coś lubi, oczywiście nie znaczy, że pije tego w dużych ilościach, raczej przeciwnie.

Siostry Clarke
Siostry Clarke, Brytyjki w wieku 105, 98, 98 i 93, to najstarsze rodzeństwo świata. W rozmowie z Daily Mail przyznały, że lubią dobre trunki i zawsze, gdy się spotykają, wypijają kieliszek wina. Uwielbiają też dobrze przyprawione potrawy kuchni brytyjskiej, np. jajka sadzone na toście.

Dharam Pal Singh
Dharam Pal Singh, który twierdzi, że ma 119 lat (prawdopodobnie jest trochę młodszy), utrzymuje swoje ciało w znakomitej formie, był nawet maratończykiem. Według New York Timesa, Singh uważa, że jego sekret to mleko “prosto od krowy”, ziołowy czatnej i owoce sezonowe, dojrzewające w słońcu. (Singh unika masła, smażonych dań, cukru, tytoniu, alkoholu, a nawet herbaty i kawy.)

Emma Morano
Emma Morano zasłynęła jako najstarsza żyjąca osoba, która pamięta jeszcze świat z XIX w. Zmarła w kwietniu 2017 r., mając 117 lat. Jadła codziennie dwa surowe jajka, by uniknąć anemii – tak poradził jej lekarz w 1919 r. – a także banany i biszkopty. W rozmowie z “The Independent” powiedziała jednak: “Nie jem wiele, bo nie mam zębów”. Odrzuciła mięso, bo słyszała, że powoduje ono raka. Szkoda, że brakuje informacji, ile lat miał, gdy przestała jeść mięso.

Filomena Taipe Mendoza
Mendoza, która zmarła w 2005 r., w wieku 117 lat, spędziła życie w małej peruwiańskiej wiosce w Andach i według Daily Mail powiedziała rządowemu urzędnikowi: “Sekretem mojej długowieczności jest naturalna dieta: jem ziemniaki, kozinę, mleko owcze, ser kozi i fasolki”. Wszystko, co gotowała, pochodziło z jej ogrodu i nigdy nie piła napojów gazowanych.

Jeanne Calment
Jako najstarsza kobieta wszech czasów Jeanne Calment podobno dożyła 122 lat. Odeszła z tego świata w 1997 r. Francuzka miała w zwyczaju zjadać (według jej nekrologu) “ponad dwa funty czekolady tygodniowo”. Paliła papierosy i do 120 roku życia w każdą niedzielę wypijała jeden kieliszek porto.

Jessie Gallan
Gallan, która dożyła 109 lat i zmarła w 2015 r., swoją długowieczność przypisywała zjadaniu każdego ranka miski ciepłej owsianki. Szkotka zdradziła też Daily Mail: “Sekretem mojej długowieczności jest trzymanie się z dala od mężczyzn. Sprawiają więcej kłopotów niż są tego warci.” Ten ostatni sekret potwierdziła moja babcia (Stanisława Wodzyńska), ale ona dożyła „tylko” 93 lat.

Jiroemon Kimura
Ten Japończyk dożył 116 lat i zmarł w 2013 r. Swoją długowieczność przypisywał dobieraniu odpowiednich porcji jedzenia, spacerom i czytaniu gazet. Według “Guardiana” jego codzienne śniadanie składało się z ryżowej owsianki i zupy miso-shiru. W Wikipedni znajdujemy doniesienie jego opiekunek, że: „Trzy razy dziennie jadał owsiankę, zupę miso i warzywa.”

Mariano Rotelli
Urodzony w Pensylwanii Rotelli (107 l.) w rozmowie z “The Newman Times-Herald” stwierdził, że każdego ranka wypija kubek kawy, wzmocnionej kieliszkiem Jim Beam Black. Entuzjastów alkoholu przypominam, że kieliszek to nie szklanka i na pewno nie pół litra. Mariano wyjawił także: „"Byłem u lekarza trzy razy w ciągu 100 lat. On jest już martwy, a ja wciąż żyję.”

Misao Okawa
Urodzona w 1898 r. Missao Okawa (zmarła w 2015 r.) była najstarszą żyjącą osobą. Swoją długowieczność przypisywała spaniu przez 8 godzin dziennie i jedzeniu ogromnej ilości sushi, zwłaszcza jej ulubionego, z makreli. Według Japan Times uwielbiała też ramen i gulasz wołowy, a także siekaną wołowinę z ryżem. Kierownik domu opieki w Osace przyznał, że sędziwa pensjonariuszka może jeść wszystko, na co tylko ma ochotę.

Susannah Mushatt Jones
Ostatnia Amerykanka urodzona przed 1900 r. odeszła z tego świata w maju 2016 r. w wieku 116 lat. Według jej nekrologu codziennie zjadała śniadanie składające się z bekonu, jajek i kaszki. Według WP.pl „twierdziła, że klucz do długiego życia to dużo snu i unikanie niezdrowych używek takich jak alkohol czy papierosy.”

Täo Porchon-Lynch
Täo Porchon-Lynch ma “tylko” 99 lat, ale do dzisiaj pozostaje mistrzynią jogi. – Kocham warzywa i owoce – mówi była modelka i aktorka w rozmowie z Huffington Post. – Jestem wegetarianką, ale okazjonalnie lubię jeść homara i krewetki. Lubię też wypić lampkę wina do posiłku.”

Violet Mosses Brown
Violet Mosses Brown, urodzona na Jamajce w marcu 1900 r. w rozmowie z Jamaica Observer zdradziła, że uwielbia ryby, baraninę i produkty uprawiane lokalnie, takie jak mango, pomarańcze, bataty i chlebowiec. Nie pije alkoholu. Powiedziała jamajskiej gazecie, że unika rumu i innych alkoholi.

Israel Kristal
Urodzony w Polsce 113-latek jest najstarszym żyjącym człowiekiem i najstarszym ocalonym z Holocaustu. Jego córka powiedziała w rozmowie z New York Times, że “je by żyć, zamiast żyć by jeść” i że “uwielbia codzienną porcję marynowanych śledzi, a wcześniej – po 80. roku życia – wciąż pijał wino i piwo.”

To co mnie martwi, to fakt, że zwolennicy określonej diety, pisząc swoje książki, często z życia takich ludzi wybierają tylko to, co im pasuje, a resztę niewygodnych faktów przemilczają. Najlepszym przykładem są Hunzowie. Zwolennicy różnych diet przekonują, że oni jedzą dokładnie tak, jak uczy ich dieta. Czytałem o Hunzach, że długo żyją, bo piją własny mocz, inni twierdzili, że są wegetarianami, a inni przeciwnie, że to lud pasterzy, a więc są mięsożerni. Zwolennicy picia soków także twierdzą, że to jest ich sekret długowieczności, ponieważ podczas braków żywności piją tylko soki. Zwolennicy witaminy B17 twierdzą, że to pestki moreli są źródłem długowieczności Hunzów, a tymczasem oni jedzą wszystko, lecz w małych ilościach. Jedzą to czym dysponują, a podobno nawet zdarza im sie głodować. Nie znają sztucznych nawozów i żyją prawie bezstresowo. Spokój ducha i pozytywne nastawienie często pojawia się przy życiorysach ludzi żyjących długo.

Okazuje się, że długo żyć można jedząc bardzo różne pokarmy. Rzadko zdarza się by ktoś palący papierosy żył ponad 100 lat, ale też rzadko zdarza się by ktoś całkowicie niepijący alkoholu żył tak długo. Wiara w jedną cudowną dietę wydaje się nieuzasadniona i jest tylko wiarą. Co więc jest kluczem? Moim zdaniem kluczem jest umiar, w tym, co jemy. Tak też twierdzi Pismo Święte:

Syr 31:22 "Posłuchaj, mój synu, nie lekceważ mnie, aż w końcu pojmiesz moje słowa. We wszelkich swoich czynach zachowaj umiar, a nie poniesiesz żadnej szkody."

Inne przekłady, np. Septuaginta tłumaczą końcówkę tak: „a żadna choroba cię nie dopadnie”.

Biblia potępia obżarstwo i opilstwo i zachęca do umiaru. Wierzę, że to jest czynnik kluczowy dla długowieczności. Oczywiście możesz powiedzieć, że zrobiłem to, co inni i wyselekcjonowałem jakieś szczegóły z życia tych ludzi, by poprzeć biblijny umiar. Sprawdź sam, jaka jest prawda, ale nigdy nie ufaj ślepo ludziom, którzy całe życie poświęcili propagowaniu swojej cudownej diety. Możliwe, że dla ciebie będzie to bardzo dobra dieta, ale nie koniecznie musi być równie dobra dla innych.

Jako ciekawostkę podam przykład dr. Gersona, który zasłyną z uzdrawiających soków, ale mało kto wie, że odkrył większą skuteczność soku z surowej wątróbki. Nie rozwijał tego tematu, bo w świecie promującym wegetarianizm odkrycie to było niemile widziane. W 1934 roku grupa badaczy (George Whipple, William Murphy i George Minot) otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, za odkrycie sposobu leczenia niedokrwistości złośliwej za pomocą wątróbki. Nie było to odkrycie wygodne dla interesów farmacji i nie pasowało do lansowanego już wówczas wegetarianizmu.

Jeszcze jedna ciekawostka. W jakim kraju średnia długość życia jest największa?

Szwajcaria – 81 lat.
Hiszpania – 82.8 lat.
Japonia – 83 lata. Największa japońska wyspa Okinawa, często nazywana "krainą nieśmiertelnych", stała się centrum badań długowieczności. Zamieszkuje ją ponad 400 stulatków!
Singapur 83.1 lat.
Korea Południowa 90 lat.

Krzysztof Król

 

 

Sprawdź "4 Grupy Produktów, które Osoby Unikały i Dożyły do Setki"

 

 

 

Źródła:

http://sivanguardia.com/2018/08/13/co-najstarsi-ludzie-swiata-jedza-lub-jedli-codziennie-mozesz-sie-zdziwic/16/ 

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1812162,Tutaj-ludzie-zyja-najdluzej-Zaskakujacy-ranking 

https://www.odkrywamyzakryte.com/hunza/ 

http://www.ziolaiprzyprawy.info/2012/12/23/przepisy/watrobka-czy-jedzenie-watrobki-moze-byc-zdrowe-jesli-usuwa-toksyny/ 

https://www.ajwendieta.pl/blog/dieta/watrobka-multiwitamina-akumuluje-toksyny/# 

https://wiadomosci.wp.pl/zmarla-susannah-mushatt-jones-najstarsza-osoba-na-swiecie-6027382815663233a 

http://times-herald.com/news/2016/12/rotelli-cowetas-oldest-man-dead-at-107 

https://www.fakt.pl/kobieta/moda-i-uroda/najstarsze-zyjace-osoby-na-swiecie-urodzone-w-xix-wieku/cyhcx5d#slajd-2 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jir%C5%8Demon_Kimura 

 

 

 

 

Komentarze

egaceolaqu
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone Online <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone Without Prescription</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
arezrninu
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone 20 Mg <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Buy Prednisone Online</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
uluzusejo
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Buy Prednisone Online <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone Without Dr Prescription</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
adivowcsobfue
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone 20 Mg <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">23</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
upodubeca
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Buy Prednisone Online <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone Online</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
eseruya
http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone Without Dr Prescription <a href="http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/">Prednisone 20 Mg</a> http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
omisuewobifo
http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Online <a href="http://mewkid.net/buy-prednisone/">Prednisone Without Prescription</a> rtc.kdil.superfakty.info.ltp.tv http://mewkid.net/buy-prednisone/
iwolawunium
http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone No Prescription <a href="http://mewkid.net/buy-prednisone/">Prednisone</a> yol.iihc.superfakty.info.cty.im http://mewkid.net/buy-prednisone/
uwozaoh
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis 20 Mg Lowest Price <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Generic Cialis</a> evc.efis.superfakty.info.ubh.yi http://mewkid.net/who-is-redistina/
oziqapemu
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Cialis</a> rnx.ajeh.superfakty.info.mom.dr http://mewkid.net/who-is-redistina/
avoeyukinej
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis 20 Mg <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Cialis 20 Mg</a> pmu.kpaf.superfakty.info.hae.yc http://mewkid.net/who-is-redistina/
asofelcefico
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis Generic <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Cialis Generic</a> owb.gltk.superfakty.info.aii.gq http://mewkid.net/who-is-redistina/
epobuwo
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Generic Cialis <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Tadalafil 20 Mg</a> add.kfmo.superfakty.info.tqf.ay http://mewkid.net/who-is-redistina/
gelovapiduhek
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis 20 Mg Price <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Cialis 20 Mg</a> ykt.nezg.superfakty.info.wjf.ls http://mewkid.net/who-is-redistina/
azabatukqi
http://mewkid.net/who-is-redistina/ - Cialis Online <a href="http://mewkid.net/who-is-redistina/">Cialis Coupon</a> loj.wgvq.superfakty.info.kqz.eb http://mewkid.net/who-is-redistina/
aqadehanijeve
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20 Mg <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis Online</a> jor.cyzd.superfakty.info.iza.vz http://mewkid.net/when-is-regylia/
uwekelos
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis 20 Mg Price</a> hrl.wgli.superfakty.info.hwu.cy http://mewkid.net/when-is-regylia/
ipomepu
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Generic Cialis <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis Generic</a> lgc.undj.superfakty.info.wmf.yk http://mewkid.net/when-is-regylia/
uqidtakco
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Tadalafil 20 Mg <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis 20mg</a> jpv.cdca.superfakty.info.mce.ub http://mewkid.net/when-is-regylia/
edocotegoviv
http://mewkid.net/when-is-regylia/ - Cialis 20mg <a href="http://mewkid.net/when-is-regylia/">Cialis 20 Mg Lowest Price</a> pkn.klfd.superfakty.info.bqc.oi http://mewkid.net/when-is-regylia/
ugebehpewan
http://mewkid.net/when-is-rabunya/ - Generic Cialis <a href="http://mewkid.net/when-is-rabunya/">Cialis</a> wsx.bual.superfakty.info.kkm.ax http://mewkid.net/when-is-rabunya/
geonody
<a href=https://vslasixv.com/>lasix without prescription overnight
pharmaceptica
what is hcq medicine https://www.pharmaceptica.com/
geonody
<a href=http://vsnolvadexv.com/>nolvadex without prescription</a>
cialis coupon
cheap cialis <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">generic cialis</a>
Najpopularniejsze
Polecamy
Najnowsze komentarze

Jaja zamiast szczepionek

Eddiehouth

п»їfarmacia online [url=http://tadalafilo.pro/#]comprar cialis original[/url] farmacia online barata

Żydowska napaść na Polskę - Super Fakty 29 I 18 r.

BobbyLer

[url=https://ast-onebox.ru/]ast onebox караоке система[/url]

Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba

OdellFrine

buy orlistat online : [url=https://orlistatfm.top/#]order orlistat[/url] buy orlistat usa

Żydowska napaść na Polskę - Super Fakty 29 I 18 r.

Travisbog

[url=https://ast-karaokesystem.ru/ast-home/]караоке ast home[/url]

Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba

OdellFrine

orlistat coupon : [url=https://orlistatfm.top/#]orlistat coupon[/url] buy xenical