SuperFakty.info
Olej rzepakowy jest niebezpieczny dla Twojego Zdrowia
Badania wykazały, że olej rzepakowy może powodować Alzheimera, ale także wiemy, że dużo innych chorób.

Spożycie oleju rzepakowego ma związek z pogorszeniem pamięci, zdolności uczenia się oraz z otyłością — wykazały badania opublikowane w piśmie "Scientific Reports".

Olej rzepakowy jest bardzo popularny na świecie, także w Polsce jest jednym z najczęściej spożywanych olejów roślinnych. Tymczasem bardzo mało wiemy na temat jego wpływu na nasze zdrowie. Badania naukowców z Temple University w Filadelfii sugerują, że olej ten może być bardzo szkodliwy dla naszego mózgu.

Olej rzepakowy jest tańszy, niż inne oleje roślinne oraz reklamuje się go jako zdrowy produkt. Bardzo niewiele badań testowało jednak jego wpływ na zdrowie, zwłaszcza zdrowie mózgu — mówi autor analizy, dr Domenico Praticò.

Badania trwały 6 miesięcy, a myszy zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała normalny pokarm, a druga pożywienie z dodatkiem dwóch łyżek oleju rzepakowego dziennie.

Myszy były obserwowane przez kolejne dwanaście miesięcy. Jedną z pierwszych zaobserwowanych różnic pomiędzy grupami był znaczący wzrost wagi myszy spożywających olej rzepakowy. Kolejne różnice stwierdzono podczas testów pamięci roboczej, krótkotrwałej oraz zdolności uczenia się. Myszy spożywające olej rzepakowy po sześciu miesiącach suplementacji zaczęły mieć problemy z pamięcią i zdolnością uczenia się.

Późniejsza analiza tkanki mózgu obu grup gryzoni ujawniła, że osobniki spożywające olej rzepakowy miały znacznie niższy poziom amyloidu beta 1-40, który działa korzystnie, neutralizując szkodliwy wpływ nierozpuszczalnego amyloidu beta 1-42. W rezultacie u myszy zaobserwowano więcej blaszek amyloidowych charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Towarzyszyło temu osłabienie połączeń synaptycznych.

Podczas wcześniejszych badań dr Praticò wykazał, że zupełnie odwrotne działanie ma oliwa z oliwek. Myszy, którym dodawano ją do pożywienia, miały mniej blaszek amyloidowych oraz fosforylowanego białka tau, a to sprzyjało poprawie pamięci.

Warto pamiętać, że w Polsce już ponad 20 lat temu dr Jan Kwaśniewski ostrzegał przed olejem rzepakowym, jako jednym z najgorszych dla naszego zdrowia. Wszyscy pukali się w czoło, twierdząc, że nie wie, co mówi. Polecał za to olej z oliwek, a z tanich produktów polecał olej słonecznikowy. Jeśli jednak chcemy użyć oleju do smażenia lub gotowania, to najlepszym olejem jest kokosowy.

Podobną opinię na ten temat wyraża Jerzy Zięba.

Skąd ci polscy myśliciele wiedzieli o szkodliwości oleju rzepakowego? Przecież nie są naukowcami i nie prowadzą samodzielnych badań? Obaj twierdzą, że te informacje są dostępne w biochemii człowieka.

Dr Jan Kwaśniewski napisał:
Biochemia jest nauką ścisłą. Biochemicy piszą tylko to, co wiedzą i co można sprawdzić w doświadczeniu. Lekarze mówią i piszą to, w co wierzą lub to, co im się wydaje. A wydaje im się od lat dokładnie odwrotnie od tego, co jest. Chorzy nie słuchają biochemików, słuchają lekarzy a ci z kolei nie znają biochemii, nie mogą jej znać, nie potrafiliby też wyciągnąć z niej poprawnych wniosków.

Niestety lekarze zamiast czerpać wiedzę z biochemi cżłowieka, robią to z ulotek i szkoleń oferowanych przez firmy farmaceutyczne. Dobrze, że nowe badania potwierdzają stare prawdy i że mamy inteligentnych badaczy tematu. Są to dodatkowe silne argumenty, pomagające nam podjąć mądre decyzje w kwestii wyżywienia siebie i swoich bliskich. Olej rzepakowy powinien zniknąć z polskich domów, a jego miejsce powinien zająć olej kokosowy.

ZOBACZ TAKŻE: Witamina D pomaga zasnąć

CHRIS EXLEY O ALUMINIUM W MÓZGU OSÓB AUTYSTYCZNYCH

Komentarze

Zbyszek
Za chwilę braknie kokosów i znowu naukofcy będą dowodzić,że olej kokosowy jest beeee..........
Odpowiedz
Krzysztof
Jedyny problem w tym, że kokos w Polsce nie rośnie, jest to więc uzależnienie się od importu. Jeśli jednak ma to nam wyjść na zdrowie to myślę, że warto zmienić przyzwyczajenie.
Zbyszek kr
Ostatnio w "Bierdonce" można kupić tyko olej rzepakowy..........Słonecznikowy zniknął jak błękitne niebo.
Najpopularniejsze
Polecamy
Najnowsze komentarze

Jak procedury medyczne uśmierciły Prezydenta Pawła Adamowicza?

Hubert

Fajny artykuł

Jak procedury medyczne uśmierciły Prezydenta Pawła Adamowicza?

Krzysztof

Proste. Reanimację można było prowadzić podczas transportu do szpitala, nie tracąc cennych minut. Skoro...

Jak procedury medyczne uśmierciły Prezydenta Pawła Adamowicza?

HGW

Chwila zastanowienia nad sensem... jak glukoza i intubacja (czyli udrożnienie dróg oddechowych) miała...

"Trudno się oprzeć sugestii, że jest to depopulacja zaplanowana" - Hubert Czerniak

zygA48

Oczywiście mój wcześniejszy komentarz dotyczy literata "MARKUS"

Permakultura – jak zaprojektować ogród zgodny z naturą?

Krzysztof

Też kupiłem tę książkę, ale jeszcze nie doszła do mnie.