Przyjrzyjmy się kilku ziołom zbieranym w sierpniu.
Wrotycz
Wrotycz zbieramy głównie dojrzałe kwiaty. Wrotycz stosujemy dla odrobaczenia ludzi i zwierząt. Można to robić zewnętrznie i wewnętrznie. W zastosowaniu wewnętrznym należy stosować te zioło ostrożnie, ponieważ w dużych dawkach ma właściwości trujące.
Wrotycz był stosowany dawniej do spędzania płodu, dlatego nie zaleca się go kobietom ciężarnym. Stosowano go także do leczenia histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Używano go też do zwalczania robaków obłych w układzie pokarmowym.
W średniowieczu wrotycz był stosowany jako przyprawa.
Zapach wrotyczu skutecznie odstrasza owady. Z tego powodu jest używany przeciwko molom, mrówką, muchom, komarom i kleszczom.
Odwar wrotyczu stosujemy jako ekologiczny sposób pozbycia się stonki i mszyc.
Krokosz barwierski
Ekstrakt wykorzystywany jest do pobudzenia wzrostu włosów. Podobno zmniejsza płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kwiaty stosowano także jako lek pobudzający, przeczyszczający i wykrztuśny.
Owoce pozbawione łupin zawierają nieco ponad 50% oleju kartamusowego używanego do celów spożywczych oraz do wyrobu mydeł, pokostu i laku.
Krokosz barwierski w starożytnym Egipcie był używany do wyrobu tłustej szminki. W średniowiecznej kuchni europejskiej był używany jako barwnik spożywczy, zastępujący droższy szafran.
W Europie rozwój plantacji nastąpił w XVII wieku. Roślina uchodziła, obok indygowca, za źródło najlepszego barwnika roślinnego – zawartej w płatkach korony kwiatów kartaminy, zwanej też hiszpańską czerwienią.
Nawłoć olbrzymia
Nawłocie są cennym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół, dlatego pszczelarze przyczynili się do rozpropagowania tej rośliny.
Nawłoć jest moczopędna i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. W USA używana jest w leczeniu ostrego lub przewlekłego zapalenia górnych dróg oddechowych, nawracających przeziębień. Działanie nawłoci jest moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe i antyseptyczne, stosowane pomocniczo w leczeniu artretyzmu i choroby gośćcowej. Działa wiatropędnie, ale ma pozytywne efekty w innych drobnych schorzeniach i chorobach układu pokarmowego.
Obniżenia obwodowe ciśnienie krwi.
Oregano
Udrażnia wilgotność w płucach, działa przeciwbakteryjnie.
Działanie: wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne, odtruwające. Zewnętrznie olejek tymolowy wykorzystuje się do płukania gardła, wzmacniających kąpieli oraz przy trudno gojących się ranach skóry i świądzie. Napar z mieszanki lebiody (zazwyczaj w mieszance z innymi ziołami) działa wiatropędnie i stosowany jest przy atonii jelit, nadmiernej fermentacji jelit, bębnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niedoczynności wątroby.
Kwiat koniczyny czerwonej
Cała roślina jest jadalna (korzenie po przegotowaniu).
Kwiaty koniczyny czerwonej to regulator hormonów. Z powodzeniem wykorzystywane są w przypadku niedoboru estrogenów, zwłaszcza podczas menopauzy, ale też w sytuacjach, kiedy u kobiety występuje nadmiar męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Roślina ta pomoże uregulować miesiączkowanie i złagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Koniczyna czerwona stosowana podczas menopauzy przyczyni się do podniesienia nastroju, zmniejszy nerwowość, ograniczy uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, poprawi sen, zmniejszy suchość pochwy oraz pozytywnie wpłynie na libido i pracę serca. Kwiat koniczyny czerwonej stosuje się także przy leczeniu chorób nowotworowych. Dla mężczyzn jest polecany przy problemach z prostatą.
Babka lancetowata
Liść babki lancetowatej stosowany jest głównie jako środek wykrztuśny i rozkurczający mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych w mieszankach ziołowych i syropach, ponadto w stanach zapalnych jamy ustnej, krtani. Właściwości bakteriostatyczne wykazuje świeży surowiec, też w postaci soku. Odwary działają też nieco ściągająco i słabo moczopędnie. Badania wykazały, że wyciągi wodne z liści babki lancetowatej, stosowane doustnie, pobudzają wytwarzanie interferonu i przeciwciał antywirusowych, a więc substancji chroniących organizm ludzki przed inwazją wirusów. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej albo odwar z liści wysuszonych przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka.
Krzysztof Król
Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba
KennethPut
Medicine information provided. Medicine guide here. [url=https://valtrexvl.top/#]purchase valtrex[/url]...
Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba
KennethPut
Comprehensive drug facts. Find medication facts. [url=https://valtrexvl.top/#]valtrex 500mg[/url] Medicine...
Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?
best money earning app in pakistan
Best Earning App in Pakistan|Ideal Earning Option in Pakistan|Earning Potential in Pakistan|Efficient...
Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba
KennethPut
Find medication information. Get medication facts. [url=https://valtrexvl.top/#]buy valtrex no rx[/url]...
Kryminale eksperymenty na dzieciach – Jerzy Zięba
DonaldFlits
Medication facts provided. Drug pamphlet provided. [url=http://www.propecia4xl.top/#]buy proscar with...
Komentarze