SuperFakty.info
Permakultura między kurami
Zwierzęta w każdym gospodarstwie rolnym odgrywają ważną rolę, ale permakultura stara się zwierzęta uczynić ważnym składnikiem ekologicznej całości.

Jak połączyć cechy zwierząt z potrzebami ziemi? Przykładem może być gospodarstwo, które wypasa bydło na łące. Po wypasie zostają placki odchodów, z których wylęgają się larwy, wówczas celowe jest wypuszczenie na tę samą łąkę kur, a one zjedzą larwy, jednocześnie rozrzucając krowie łajno na boki. Bydło nie tylko daje mleko, ale też kosi trawę, użyźnia glebę i karmi kury. Kury same się karmią i rozrzucają obornik. Czego nie zjadły krowy, wydziobią kury. Gospodarz oszczędza nie tylko na karmie, ale też na pracy, którą wykonują za niego zwierzęta.

KURY W PERMAKULTURZE

My na swoim gospodarstwie nie mamy bydła, ale mamy kury. Jak możemy je wykorzystać? Dają nam jaja, które same w sobie nas żywią i jeszcze dostarczają fundusze, gdyż wszystkie sprzedajemy bez problemu. Sprzątają odpadki. Zjadają prawie wszystko co jest organiczne, a czego nie zjedzą to, podlega kompostowaniu. Zwalczają robactwo, myszy, krety i plewią ogród, ale też dają nam obornik, którym użyźniamy ogród.

WSPÓŁPRACA

Kury są wspaniałe! Nic dziwnego, że dbamy o nie, dogadzając im, jak umiemy. Wybudowaliśmy specjalne budki lęgowe, w których składają jaja, grzędy, na których nocują, a nawet specjalny karmnik. Sprzątamy im niczym służba i dostarczamy pożywienia. Kiedy wchodzimy do kurnika, chmara kur rzuca nam się pod nogi, szukając, co nowego przynieśliśmy. Niedawno wysłałem syna po drabinę, którą zostawiłem w kurniku, ale on wyskoczył na zewnątrz jak oparzony. Spytałem, co się stało, a on mi się skarży, że ledwo wszedł do kurnika, a wszystkie kury rzuciły się w jego kierunku :) Dbamy o nie tak bardzo, że w ogóle się nas nie boją.

POKARM

Najtrudniej jest zimą, dostarczamy im wówczas jęczmień, pszenice i czasem gotowane ziemniaki ze śrutą. W wyjątkowo mroźne dni pozostają w kurniku, ale obecnie jest wiosna. Nadal nie ma trawy (rosną pierwsze kępy) dostarczamy więc im dodatkowo odpadki kuchenne, niechciane rośliny złapane w ogrodzie na niekontrolowanym rozroście, a nawet siejemy specjalne rośliny, które uwielbiają. Właśnie dostarczyłem nowej porcji zielonki, zobaczcie na filmie, jak dokładnie się z nią rozprawią.

Część tych prac nie jest typowa dla permakultury, ponieważ w niej dąży się do minimalizacji wysiłku. Te prace wynikają bardziej z naszej troski o zwierzęta niż z konieczności. Wierzymy w to, że im więcej damy kurom, tym więcej od nich otrzymamy w zamian. Szczęśliwe kury, to zdrowe jaja!

KURY W OGRODZIE

Kury trzeba izolować od ogrodu, ponieważ go zdewastują. Rośliny zjedzą lub rozgrzebią ziemię, niszcząc uprawy. Trzeba więc im wyznaczać terytorium do żerowania i strzec ogrodu. Ich nawóz jest jednak cenny i warto przemieszczać ich pastwisko ciągle w nowe miejsce. Zjedzą niepotrzebną trawę (oszczędność) i użyźnią glebę, same plusy.

PLAN

Jeden z sektorów przeznaczony na wypas kur został obsiany oleistym perkiem, który powinien ściągnąć znienawidzone przez ogrodników ślimaki, a wówczas na ten kawałek pola zostaną wypuszczone kury. Same się dożywią i sąsiadom pomogą w pozbyciu się kłopotliwych ślimaków. Mamy nadzieję w ten sposób ochronić nasze uprawy sałaty. Planuję zrobić z tej akcji filmy, więc zapraszam do subskrypcji. Same perko także powinno smakować kurom.

Krzysztof Król

Komentarze

pooldarek
Kury jedzą różne larwy, pomyślałem że można to wykorzystać do ochrony przed owocówkami. "Zwalczanie owocówki jabłkóweczki na terenie ogrodów działkowych i przydomowych możemy prowadzić poprzez zakładanie na pniach jabłoni i gruszy opasek z papieru falistego (zwykłego, nie stosuje się opasek lepowych!). Na początku lipca pnie i grubsze konary drzew owijamy papierem z tektury falistej i obwiązujemy je sznurkiem aby się trzymały. Wówczas część szkodników, szukając kryjówek w korze drzew, wejdzie właśnie pod opaski. Opaski zdejmuje się po zbiorze owoców i niszczy poprzez spalenie. "https://poradnikogrodniczy.pl/owocowka-jablkoweczka-zwalczanie-oprysk-na-robaki-w-jablkach.php - myślę że kury mogłyby jeść larwy z tektury, oczywiście tektura musi być na takiej wysokości żeby kury miały do niej dostęp. Owocówka śliwkóweczka - "Zimują gąsienice w oprzędach w spękaniach i szczelinach kory, na powierzchni gleby pod opadłymi liśćmi oraz w glebie. W okresie wiosennym przepoczwarczają się. Wylot motyli pierwszego pokolenia rozpoczyna się kilka dni przed owocówką jabłkóweczką – w pierwszej połowie maja i trwa do połowy lipca" https://sadinfo.pl/artykuly-2013/42013/435-owocowki-biologia-zagrozenie-i-zwalczanie.html - tu kury miałyby większe pole manewru w znajdowaniu intruza. Kury zwalczają myszy? Myślałem, że myszy przyciąga jedzenie, które przy kurach mają pod dostatkiem.
Odpowiedz
Krzysztof
Kury w sadzie z jedzą robaki, ale jeśli drzewka byłyby młode, to podkopią im korzenie. >> Widziałem jak wyrywają sobie złapaną mysz, ale mimo to mam myszy w kurniku, czyli chyba zbyt skuteczne nie są. Widziałem także jak zabrały mojemu psu kreta i faktycznie na ich terenie nie ma kretowisk.
Hubert
Fajny artykuł
Najpopularniejsze
Polecamy
Najnowsze komentarze

Archeologia potwierdza istnienie miasta gigantów

Kokhav

Może i p... ale prawdziwe. Masz wiele zapisów na podobne tematy w tabliczkach Sumerów, Babilonu...itp.

Kto jest Żydem? - dr Uri Huppert

Piotr

Z tego co mi wiadomo to słowo Żyd pochodzi od Imienia Juda i jednego z plemion Izraelskich więc dlaczego...

Informacje dnia - 29 sierpnia 2017 godz. 20

Darlene

Hi there, We'd like to offer you payments in exchange for article placements, We're working with...

PIS sprzedaje nas Bankowi Światowemu - Super Fakty 21 XI 17

Charleswaiff

<a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран</a> <a href="http://screen-led.ru">аренда светодиодного...

PIS sprzedaje nas Bankowi Światowemu - Super Fakty 21 XI 17

Matthewlulky

[b][url=https://novostroyka63.ru/]Цена куба фундамент[/url][/b] Создание дома вашей мечты - это...