
Protesty w Nikaragui wybuchły w połowie kwietnia. Była to reakcja na reformy systemu opieki społecznej, które polegały na tym, że obowiązkowe składki miały wzrosnąć, podczas gdy samo świadczenie zmaleć. Ludność miała więcej płacić, a dostać w zamian mniej. Protesty były normalną reakcją, ponieważ reformy powinny polepszać, a nie pogarszać poziom życia narodu.
Pod naciskiem demonstrujących prezydent Ortega zrezygnował z niepopularnych zmian, jednak protesty nie ustały. Nikaraguańczycy żądają ustąpienia obecnych władz i rozpisania wcześniejszych wyborów.
W odpowiedzi 72-letni prezydent Ortega rozpoczął brutalne tłumienie demonstracji. Policja i bojówki rządowe zabiły ponad 300 osób. Świadkowie opowiadają o strzelaniu z broni maszynowej do tłumu. W obronie ludności stanął kościół katolicki. W budynkach kościelnych zorganizowano pomoc medyczną dla rannych, bo tych zawsze jest dużo więcej niż zabitych.
Kościół wystąpił też w roli negocjanta, reprezentując zwykłą ludność. Ponieważ jednak główny postulat został bez mian, chodzi o wcześniejsze wybory, więc rząd oskarżył kościół o podjudzanie ludności w celu zmiany władzy i odmówił mu roli pośrednika w negocjacjach.
Obecny prezydent Ortega był w młodości komunistycznym terrorystą, który z bronią w ręku i po trupach przeciwników doszedł do władzy po raz pierwszy w 1979 roku. Później w demokratycznych wyborach stracił władzę, ale kiedy znowu ją odzyskał, to przejął ją całkowicie, czyniąc wiceprezydentem swoją żonę.
Obecnie postanowił już władzy nie oddawać i wrócił do starych metod walki, wysyłając przeciw ludności uzbrojone oddziały. Bojówki lewicowe wtargnęły nawet do kościołów i pobiły księży, w tym Polaka Waldemara Sommertag, który jest przedstawicielem Watykanu w tym kraju. Zastraszenie nie przyniosło spodziewanego skutku i kościół nadal jest świadkiem wydarzeń w Nikaragui i podejmuje próby pojednania.
Daniel Ortega zapowiedział, że nie ustąpi z zajmowanego stanowiska, do stycznia 2022 roku. Najpierw oskarżał USA o podburzenie ludności, kiedy to nie przyniosło skutku, oskarżył kościół katolicki. Tymczasem USA nie za bardzo przejmuje się tymi zbrodniami, jako pierwsza zaprotestowała UE. Liczba ofiar przekracza już 300 (niektórzy twierdzą, że 500), podczas gdy rząd przyznaje się tylko do 50 osób zabitych.
Krzysztof Król

Żydowska agresja na Syrię
Edmondtex
Purple punch is basically a dessert strain known for smelling of sweet grape candy and blueberry muffin...
Dr Jerzy Jaśkowski – Zderzenie kobiety z cywilizacją
striplife.ru
striplife.ru
Żydowska agresja na Syrię
ChesterAcest
Deliciously smelly. While the process is very effective, it s not perfect. In 2019, Nevada decriminalized...
Informacje dnia - 29 sierpnia 2017 godz. 20
Eric
Hey, this is Eric and I ran across superfakty.info a few minutes ago. Looks great… but now what? By...
Żydowska agresja na Syrię
RonaldAnedo
The ones described here are easy to spot. Pineapple Chunk Strongest Indica Weed Plant. The great thing...
Komentarze