SuperFakty.info
Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom - Dramat polskiej samorządności
Książka o patologicznym prawie, które wspiera szkodliwą biurokrację i działanie legalnych władz na szkodę narodu Polskiego.

PIS zapowiada nowe podatki, gdyż jak twierdzi brakuje pieniądzu na różne potrzeby społeczne. Podobnie robią inne państwa i dlatego obecnie we Francji ludzie się zbuntowali. Nikt nie zmniejsza budżetów wydawanych na różne nie zawsze sensowne cele, tylko odwrotnie zwiększa te budżety, zabierając ludziom coraz więcej pieniędzy. Takie działanie nie ma końca, ponieważ cały system oparty jest na błędnych założeniach i źle skonstruowanym prawie.

To jest ważna książka, która ma na celu uświadomić ludzi, że mogą tę niekorzystną dla siebie sytuację zmienić. Wystarczy, że przestaną udawać, że ich to nie dotyczy, albo że nie ma na to sposobu.

Autor posługuje się słowem obywatel, ale śmiało możemy w to miejsce użyć słowa naród.

Książka zaczyna się od cytatów, z których wybrałem 3 dla mnie szczególnie ciekawe.

Klasyczny urzędnik zrobi wszystko, co doń należy, ale nic, by ułatwić ludziom życie.

Maria Dąbrowska

Nigdy nie zapominaj, że wszystko, co Hitler uczynił w Niemczech, było legalne.

Martin Luther King

Jeśli kraj ma być dobrze rządzony, prawa muszą być jasne.

Shang Yang

Książkę można ściągnąć za darmo ze strony: https://ksiazki.pafere.org/

Główne tezy książki

1. Polacy mieliby znacznie więcej korzyści z płacenia podatków, gdyby prawo nie sprzyjało marnowaniu bądź zawłaszczaniu środków publicznych dla realizacji prywatnych celów rządzących i ich popleczników.

2. Urzędnicy zatrudnieni w jednostkach samorządu terytorialnego w swoich działaniach koncentrują się na formalnych procedurach i przepisach prawa, zamiast na celowości i gospodarności swoich decyzji z punktu widzenia interesu ogółu mieszkańców.

3. Urzędnicy i politycy osiągnęliby znacznie lepsze efekty zarządzania mieniem publicznym (samorządowym lub państwowym), gdyby mieli jasno określane zadania i mierniki ich osiągania, a przede wszystkim realnie odpowiadali za skutki podejmowanych przez siebie decyzji.

4. Raporty finansowe sporządzone przez włodarzy gmin umożliwiają im w dużym stopniu ukrywanie swojej niekompetencji i marnotrawstwa powierzonych im pieniędzy.

5. Rady gmin, do których należy bieżąca kontrola decyzji wójtów czy burmistrzów pod względem ich celowości i gospodarności, nie mają z reguły wystarczających kompetencji do wykonywania tego rodzaju zadań. Ponadto nie posiadają ku temu wystarczających motywacji.

6. Prawo nie obliguje radnych do prowadzenia kontroli decyzji wójta (burmistrza), a raczej sprzyja patologiom w tym zakresie. Radni nie ponoszą także żadnej odpowiedzialności za to, co robią. Są bezkarni.

7. Prawo zabrania państwowym organom kontrolnym (np. Regionalnej Izbie Obrachunkowej, Wojewodzie) oceny celowości i gospodarności działań podejmowanych na szczeblu samorządowym. Organy te są powołane jedynie do kontroli decyzji pod względem formalnej ich zgodności z przepisami. Nie gwarantuje to spełniania interesu publicznego, racjonalności czy celowości wydatków.

8. Nieskuteczna jest także obywatelska kontrola decyzji polityków i urzędników. Po pierwsze, ogół obywateli nie ma koniecznej wiedzy do oceny trudnych problemów, a po drugie, ważniejsze, nie ma dostępu do potrzebnych informacji. Jak urzędnicy czy politycy nie zechcą ich udostępnić, to tego nie zrobią. Bez konsekwencji.

9. Dzięki istniejącym w prawie lukom osoby zarządzające publicznymi pieniędzmi wspólnot gminnych mogą je w nadmierny sposób zadłużać, narażając tym samym na poważne kłopoty. Szczególnie te, które ujawnią się w przyszłości, po zakończeniu kadencji odpowiedzialnych za nie osób.

10. Efekty zarządzania majątkiem publicznym można łatwo poprawić poprzez zmianę istniejącego prawa. Nie ma jednak dobrej woli klasy politycznej, aby tego dokonać. Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom. Dramat polskiej samorządności

11. Powyższe problemy mają swoje źródła w złych lub co najmniej niejednoznacznych przepisach Konstytucji RP i przyjętych w niej dogmatach ustrojowych. Na ich podstawie politycy uchwalają prawo, które zbyt często jest antyobywatelskie. Treść Konstytucji powinna zostać przemyślana i zweryfikowana. Dotyczy to między innymi zasady o wolnym mandacie czy zasady legalizmu.

12. Weryfikacji wymaga system prawa administracyjnego. Należy wprowadzić w nim realną możliwość egzekwowania przez obywateli swoich praw w sporach z władzą wykonawczą. Sądy administracyjne winny mieć możliwość nie tylko unieważniania decyzji urzędników, ale także nakazywania im działań zgodnych z interesem obywateli.

13. Proces stanowienia prawa w Polsce wymaga znacznie większej kontroli społecznej, w tym poprzez stworzenie konstytucyjnego prawa do weta obywatelskiego. Bez tej kontroli polskie prawo nadal będzie tworzone bardziej w interesie rządzących niż rządzonych. Uzupełnieniem tego prawa winna być realnie działająca ustawodawcza inicjatywa obywatelska.

Książkę można ściągnąć za darmo ze strony: https://ksiazki.pafere.org/

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Najpopularniejsze
Polecamy
Najnowsze komentarze

Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?

Hi my loved one! I wish to say that tis post is amazing, nice wwritten and come with almost all impirtant infos. I'd like to peer more posts like thyis . https://suppprestoi.medium.com/njit-letter-of-recommendation-d1964c9a857c essay writing service redd

Hi my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice written and come wikth almost all important...

Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?

Howdy! I could have sworn I've been to this blog before butt after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found iit and I'll be bookmarking and checking back often! https://writinganessay.info

Howdy! I could havge sworn I've beden to this blog before but after reading through some of the poost...

Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?

I just could not depart your website efore suggesting that I extremely loved the usual information an individuhal provide to your visitors? Is gonna be back often in order to investigate cross-check new posts https://helpassignmentwritingservice.info p

I just could not depart your website before suggesting that I extremely loed the usual nformation an...

Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?

Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad iss now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share

Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survivce a twentfy...

Komentarz Tygodnia: Czaputowicz – jeździec bez głowy?

Excellent post. I certainly love this website. Stick with it! https://medium.com/@dalstonfoo5133/which-topic-would-prompt-an-argumentative-essay-1fd7fd243169 online writing paper online writing paper https://medium.com/@dacreqb3nhu/cloning-essay-786e0f4f

Excellent post. I certainly love this website. Stick with it! https://medium.com/@dalstonfoo5133/which-topic-would-prompt-an-argumentative-essay-1fd7fd243169 online...