SuperFakty.info
Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom - Dramat polskiej samorządności
Książka o patologicznym prawie, które wspiera szkodliwą biurokrację i działanie legalnych władz na szkodę narodu Polskiego.

PIS zapowiada nowe podatki, gdyż jak twierdzi brakuje pieniądzu na różne potrzeby społeczne. Podobnie robią inne państwa i dlatego obecnie we Francji ludzie się zbuntowali. Nikt nie zmniejsza budżetów wydawanych na różne nie zawsze sensowne cele, tylko odwrotnie zwiększa te budżety, zabierając ludziom coraz więcej pieniędzy. Takie działanie nie ma końca, ponieważ cały system oparty jest na błędnych założeniach i źle skonstruowanym prawie.

To jest ważna książka, która ma na celu uświadomić ludzi, że mogą tę niekorzystną dla siebie sytuację zmienić. Wystarczy, że przestaną udawać, że ich to nie dotyczy, albo że nie ma na to sposobu.

Autor posługuje się słowem obywatel, ale śmiało możemy w to miejsce użyć słowa naród.

Książka zaczyna się od cytatów, z których wybrałem 3 dla mnie szczególnie ciekawe.

Klasyczny urzędnik zrobi wszystko, co doń należy, ale nic, by ułatwić ludziom życie.

Maria Dąbrowska

Nigdy nie zapominaj, że wszystko, co Hitler uczynił w Niemczech, było legalne.

Martin Luther King

Jeśli kraj ma być dobrze rządzony, prawa muszą być jasne.

Shang Yang

Książkę można ściągnąć za darmo ze strony: https://ksiazki.pafere.org/

Główne tezy książki

1. Polacy mieliby znacznie więcej korzyści z płacenia podatków, gdyby prawo nie sprzyjało marnowaniu bądź zawłaszczaniu środków publicznych dla realizacji prywatnych celów rządzących i ich popleczników.

2. Urzędnicy zatrudnieni w jednostkach samorządu terytorialnego w swoich działaniach koncentrują się na formalnych procedurach i przepisach prawa, zamiast na celowości i gospodarności swoich decyzji z punktu widzenia interesu ogółu mieszkańców.

3. Urzędnicy i politycy osiągnęliby znacznie lepsze efekty zarządzania mieniem publicznym (samorządowym lub państwowym), gdyby mieli jasno określane zadania i mierniki ich osiągania, a przede wszystkim realnie odpowiadali za skutki podejmowanych przez siebie decyzji.

4. Raporty finansowe sporządzone przez włodarzy gmin umożliwiają im w dużym stopniu ukrywanie swojej niekompetencji i marnotrawstwa powierzonych im pieniędzy.

5. Rady gmin, do których należy bieżąca kontrola decyzji wójtów czy burmistrzów pod względem ich celowości i gospodarności, nie mają z reguły wystarczających kompetencji do wykonywania tego rodzaju zadań. Ponadto nie posiadają ku temu wystarczających motywacji.

6. Prawo nie obliguje radnych do prowadzenia kontroli decyzji wójta (burmistrza), a raczej sprzyja patologiom w tym zakresie. Radni nie ponoszą także żadnej odpowiedzialności za to, co robią. Są bezkarni.

7. Prawo zabrania państwowym organom kontrolnym (np. Regionalnej Izbie Obrachunkowej, Wojewodzie) oceny celowości i gospodarności działań podejmowanych na szczeblu samorządowym. Organy te są powołane jedynie do kontroli decyzji pod względem formalnej ich zgodności z przepisami. Nie gwarantuje to spełniania interesu publicznego, racjonalności czy celowości wydatków.

8. Nieskuteczna jest także obywatelska kontrola decyzji polityków i urzędników. Po pierwsze, ogół obywateli nie ma koniecznej wiedzy do oceny trudnych problemów, a po drugie, ważniejsze, nie ma dostępu do potrzebnych informacji. Jak urzędnicy czy politycy nie zechcą ich udostępnić, to tego nie zrobią. Bez konsekwencji.

9. Dzięki istniejącym w prawie lukom osoby zarządzające publicznymi pieniędzmi wspólnot gminnych mogą je w nadmierny sposób zadłużać, narażając tym samym na poważne kłopoty. Szczególnie te, które ujawnią się w przyszłości, po zakończeniu kadencji odpowiedzialnych za nie osób.

10. Efekty zarządzania majątkiem publicznym można łatwo poprawić poprzez zmianę istniejącego prawa. Nie ma jednak dobrej woli klasy politycznej, aby tego dokonać. Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom. Dramat polskiej samorządności

11. Powyższe problemy mają swoje źródła w złych lub co najmniej niejednoznacznych przepisach Konstytucji RP i przyjętych w niej dogmatach ustrojowych. Na ich podstawie politycy uchwalają prawo, które zbyt często jest antyobywatelskie. Treść Konstytucji powinna zostać przemyślana i zweryfikowana. Dotyczy to między innymi zasady o wolnym mandacie czy zasady legalizmu.

12. Weryfikacji wymaga system prawa administracyjnego. Należy wprowadzić w nim realną możliwość egzekwowania przez obywateli swoich praw w sporach z władzą wykonawczą. Sądy administracyjne winny mieć możliwość nie tylko unieważniania decyzji urzędników, ale także nakazywania im działań zgodnych z interesem obywateli.

13. Proces stanowienia prawa w Polsce wymaga znacznie większej kontroli społecznej, w tym poprzez stworzenie konstytucyjnego prawa do weta obywatelskiego. Bez tej kontroli polskie prawo nadal będzie tworzone bardziej w interesie rządzących niż rządzonych. Uzupełnieniem tego prawa winna być realnie działająca ustawodawcza inicjatywa obywatelska.

Książkę można ściągnąć za darmo ze strony: https://ksiazki.pafere.org/

Komentarze

order tadalafil
megafill <a href=https://tadalisxs.com/#>tadalafil tablets</a> tadalafilo 20mg
plaquenil indications
for erectile dysfunction <a href=https://plaquenilx.com/#>plaquenil hives</a> natural erectile supplements
hcq
dangers of hydroxychloroquine <a href=https://hydroxychloroquinex.com/#>hydroxychloroquine coronavirus</a> hydroxychloroquine sulfate 200 mg oral tablet
Najpopularniejsze
Polecamy
Najnowsze komentarze

ONZ ostrzega przed kolejną fala imigrantów - Super Fakty 12 I 18 r.

Its like you learn my thoughts! You seem tto know a lot about this, such as you wrotte the ebook in it or something. I believe that you could do with a few % tto force the message houjse a bit, but othner than that, that is magnificent blog. A fantastic

Its like you learn my thoughts! You seem to know a lot about this, such as you wrote the ebook in it...

PIS sprzedaje nas Bankowi Światowemu - Super Fakty 21 XI 17

Hmm it looks like yokur website ate my first commment (it was suprr long) sso I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still nnew to the whole thing. Do yyou ha

Hmm it looks lie your website ate my first comment (it was supe long) so I guess I'll just ssum it...

Informacje dnia - 29 sierpnia 2017 godz. 20

Darlene

Hello, I wonder if you received the message I sent a few days ago? This is Darlene Garces from...

ONZ ostrzega przed kolejną fala imigrantów - Super Fakty 12 I 18 r.

Hi there very nice blog!! Guy .. Excelent .. Superb .. I'll bookmark your website and take the feeds also? I am happy to seek oout so many useful information here wthin thhe put up, we want work out exttra techniques oon this regard, thanks ffor sharin

Hi there very nice blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your website and ttake the feedds...

PIS sprzedaje nas Bankowi Światowemu - Super Fakty 21 XI 17

Oscarhat

Though it's not only one of these factors cause. Common sex problem with your self-confidence and physical....